Thursday, February 23, 2012

Kontakt oss

Hamar kirkelige fellesråd
Postboks 4063
2306 HAMAR
Tlf 62 51 05 50

Send epost til Hamar
Send epost til Vang

 

Innhold
Ressurser
Hamarkaupangen

 

Hamar bispedømme ble opprettet i 1153 av den pavelige utsendingen Nicolaus Breakspere. Den første biskopen het Arnald og han var tidligere biskop av Garðar på Grønland. Han satte i gang byggingen av domkirke på Hamarkaupangen.

Hamarkaupangen er en av Norges 8 byer som kan dateres til middelalderen. Hamarkaupangen var den eneste av middelalderbyene som lå i innlandet. På midten av 1000-tallet vet vi at Harald Hardråde slo mynt her, noe som forteller at dette var et viktig senter i innlandet. I løpet av middelalderen fikk byen geistlige institusjoner som kloster, katedralskole og hospital med egen kirke. De geistlige sidene ved Hamarkaupangen kjenner vi ganske godt. Ruinene etter domkirken, bispeborgen og korskirken er fortsatt synlige i terrenget. Etter brenningen av byen under Den nordiske sjuårskrigen 1563–70 ble Hamar nedlagt som kaupang. Det nye Hamar ble grunnlagt 1848 på et område hvor det fra før bare fantes fem små hus. Byen vokste opp som et sentralt handelssted for bygdene på østsiden av Mjøsa. Bispesetet ble gjenopprettet 1864 og Hamar domkirke stod ferdig i 1866.

Slik kommer du til Domkirkeodden.


Verdt å merke seg

Vinterkonsert i Vang kirke

Se plakat her

  

Wienerklassisk aften med Hedmarken Symfoniorkester
Søndag 4. mars kl. 18.00 i Hamar domkirke

Se mer om konserten her

  

Hyggetreff i Storhamar kirke onsdag 29. februar kl. 11.00

 
TV-kjendisen fra programmet "Ingen grenser", Marianne Rasmussen Kolvik kommer på Hyggetreffet i Storhamar kirke onsdag 29. februar kl. 11.00. Marianne er døv og vil bli stemmetolket. Marianne er for tiden i praksis i Døvekirken i Oslo. Marianne vil fortelle om sine opplevelser på turen fra Femunden til Snøhetta. Vi gleder oss til å høre om hennes opplevelser og erfaringer.

 

  

Ny gudstjenesteordning - prosessen i Hamar menighet

Hamar menighet har gjennom flere år vært forsøksmenighet i forbindelse med gudstjenestereformen. Dermed behøver ikke arbeidet med å få vedtatt en lokal grunnordning i utgangspunktet bli altfor omfattende. Men det bør likevel være muligheter for de som ønsker det til å komme med innspill og synspunkter på arbeidet med lokal grunnordning. Derfor inviteres dere til noen møtepunkter underveis.

Se "Sammen om gudstjenesten"

  

Lørdagsdåp i Hamar domkirke

Vi har lagt opp til to dåpsgudstjenester i Hamar domkirke våren 2012.
Lørdag 3. mars kl. 14.00 og lørdag 28. april kl. 14.00.
For påmelding - ta kontakt med oss på kirkekontoret.

Du finner flere datoer hvor vi kan ha dåp i kirkene våre ved å velge "Dåp" her på hjemmesiden vår.

  

Babysang

Babysangen i Storhamar kirke starter opp igjen onsdag 18. januar kl. 11.00, og vil foregå hver onsdag t.o.m. 24. mai - unntatt i vinterferien (uke 8) og påskeferien (uke 14).

Dette er et tilbud til foreldre eller annen omsorgsperson med barn opp til ca. ett år. Babysang er et tiltak innenfor rammen av Hamar menighets trosopplæring.
 
Du kan lese mer om tilbudet under "Barn" her på hjemmesiden
  

Ivrig våren 2012

Barneklubben Ivrig starter opp igjen fra i dag mandag 16. januar kl. 17.30 - 19.00.

Se vårprogrammet her

  

Neste gudstjenester
       
Høymesse Hamar domkirke 26.02.12 11:00 AM
Høymesse Vang kirke 26.02.12 11:00 AM
Høymesse Øvre Vang kirke 26.02.12 6:00 PM
Korsveisamling Storhamar kirke 26.02.12 6:00 PM
Morgenbønn Hamar domkirke 28.02.12 8:30 AM
Onsdagsmesse Hamar domkirke 29.02.12 7:00 PM
Barnedåpsgudstjeneste Hamar domkirke 03.03.12 2:00 PM
Høymesse Vang kirke 04.03.12 11:00 AM
Høymesse Hamar domkirke 04.03.12 11:00 AM
Myldregudstjeneste Storhamar kirke 04.03.12 11:00 AM
Konserter
 

Tema og kultur
 

Vang kirke Øvre vang kirke Hamar domkirke Storhamar kirke

 

 

Gravferdsseremonier
Hamar og Vang
Image: Hamar og Vang

Her vil du se kommende seremonier i Hamar og Vang.

Du vil også kunne søke på gravsteder.

  


Privacy Statement  |  Terms Of Use
© 2011 Hamar kirkelige fellesråd - Powered by Agrando AS